Semináře

Seminář iai a tamešigiri Nakagawa sensei (8.dan)

Kaičó Óšú budžucu kókó šidókai neděle 9.10. od 15hod
Místo konání: ZŠ Podbělohorská 26, Praha 5

Sešla se vybraná společnost v počtu cca deseti duší, většinou již veteráni obdobných akcí a všichni skvělí chlapíci, takže příjemná atmosféra byla v základní výbavě.

Tlumočení bylo na mě, naštěstí problematika pro mě byla již dostatečně známá z předchozích cvičení a akcí a tak jsem si mohl i dobře zacvičit.

Dorazili i spřátelení senseiové, Pavel Slavík (Togakure rjú) a Robert Rous a Kamil Prásk (karate).

Na počátku semináře sensei objasňoval historické vázání sage ó a jeho použití jako tasuki (šňůru k podvazování rukávů před bojem) a zaškrcovadlo při krvácení např. ruky. Následovala etiketa, různé varianty pozdravu meči (tórei), taitó, různé typy nótó etc. Potom se trénovaly základy, kihon, te no uči a různé typy keikó, navazovalo cvičení happó nuki, úhelného kamene našeho stylu. Nepříliš velká tělocvična byla plná svištících čepelí, takže si účastník mohl připadat jako ve středověké bitvě, ale naštěstí se i tentokrát nikomu nic nestalo. Sensei objasňoval význam tamešigiri pro zdokonalení se v technice, po intenzivním cvičení jsme se přesunuli před tělocvičnu, kde už nás čekala hromada makiwar.

Každý si mohl vyzkoušet svou zdatnost v této královské disciplíně, opět se prokázalo, že netoliko technika, ale i použitý meč je důležitá podmínka úspěšného seku. Naštěstí počasí bylo uspokojivé, takže nás exteriérové intermezzo neobohatilo o omrzliny ani dešťovou nadílku, což bylo vzhledem k pokročilému stádiu podzimu více než příjemné. Po tamešigiri jsme se opět navrátili do dódžó a pokračovali ve cvičení happó nuki, šihógiri a různých keikó, po sedmé hodině byl seminář ukončen a po focení na závěr jsme se v dobrém rozmaru rozešli do svých příbytků.