Japonské šachy Shogi

Japonské šachy  shogi v Plzni 2015

Jako všechny varianty šachu se i shogi vyvinuly z první indické hry podobné šachům, přesněji z pozdějších čínských šachů. Hra shogi měla v průběhu svého vývoje spousty odnoží od malých shogi až po obrovské se šachovnicí 36 x 36 polí. Dnes se již hraje standardizovaná verze se šachovnicí 9 x 9 polí. Pravidla hry se postupem času měnily podle vývoje dějin v Japonsku. Například pravidlo vkládání kamenů zpět do hry se zavedlo až na počátku 16. století. V té době bylo zcela běžné, že zajatí vojáci nepřítelem měli na vybranou ze dvou možností; a to, že se buď přidají na stranu nepřítele a nasadí za něj život v bitvě proti svému lidu, nebo je čeká poprava. Jde tedy o hru značně provázanou s historií Japonska.

Ačkoliv je hra velmi oblíbenou pro Japonce, v západním světě se obliby zatím nedostala a masově se nikdy nerozšířila. Příčina je jednoduchá, tradiční hra shogi má na hracích kamenech japonské znaky Kanji, kterým západní civilizace nerozumí. Proto byla snaha tradiční hrací kameny zmezinárodnit tak, že se japonské znaky nahradily latinskými písmeny a šipkami udávající směr pohybu. Bohužel ani tento mezinárodní standard se neuchytil, protože profesionální hráči se už dávno naučili japonské symboly rozpoznávat a kdo chtěl profesionálně hrát shogi, neměl na výběr než japonskému značení porozumět. Také drtivá většina herních sad a naučné literatury využívá pouze tradiční japonské značení.

Filip a Pavlína ze shogi.cz přišli s originálním řešením, kde spojili výhody mezinárodního značení se značením tradičním. S takto značenou hrací sadou nemá problém s hraním ani rodilý Japonec, který preferuje tradiční značení, ani naprostý laik, který hru vidí poprvé v životě. Navíc tato kombinace  usnadňuje lepší orientaci v odborné literatuře.

Pravidla hry shogi jsou podobné klasické hře šachy, ale oblíbili si ji i zarytí odpůrci šachů, protože shogi jsou daleko zábavnější a agresivnější variantou. Zásadní rozdíly hry jsou v hracích kamenech, které lze otáčet (povyšovat) a tím dostávají nové vlastnosti a stávají se tím silnějšími. Také můžete zajaté kameny vracet zpět do hry jako své vlastní a posílit tím svojí armádu. Zvrat ve hře tedy může nastat v podstatě kdykoliv. Hra je vhodná i pro velmi dobré šachisty, kteří hledají výzvu a chtějí se naučit být ve hře více útoční. Shogi jsou totiž dravější a výpočetně mnohem složitější.

Tým Shogi.cz složený z Filipa Marka a Pavlíny Smržové je schopný pravidla hry jednoduše vysvětlit do 5ti minut. Pokud vás hra zajímá podrobněji, najdete více informací na stránkách www.shogi.cz a pokud si budete chtít tuto skvělou hru japonských generálů vyzkoušet.

Krátká anotace na akce:

Japonská strategická hra Shogi začíná být velmi oblíbená díky novější verzi s orientačními šipkami, která odstraňuje prvotní bariéru nesrozumitelnosti japonského značení. Jedná se o tradiční hru, která je zajímavější a agresivnější verzí šachů. Hra je určena pro 2 hráče a pravidla hry vás tým shogi.cz naučí za 5 minut. Neváhejte a přijďte si zahrát a porazit cizí armády šógunů.

Tags: ,