Tachi

Obří japonský bitevní meč nagamaki v koširae,

Sue koto, atrib. Jamato – den škola Kanabó, pozdní období Muromači (16. století)
Délka čepele 108cm
Celková délka 210cm
Čepel je ve stylu kanmuri otoši s nioideki midare hamonem, sestávajícím s čódži, gonome etc. Výrazná textura překládání (hada tacu) je itame, hrot ó kissaki, nakago ubu mumei.Váha čepele 2,5 (!)kg. Příslušenství (koširae) z 16.stol. ve stylu hirumaki, lakované stejně jako saya s mosazným kodžiri červeným lakem uruši, vzácně se vyskytující cuba (pravděpodobně Hizen) ve formě wangata s námětem suirjú (vln) vyvedená v technice kusaraši dle dekorativní školy Rinpa z 19.stol. Meč v totožném koširae, s hodnocením NBTHK Tokubecu kičó tóken (extrémně drahocený meč) v poliši a nepatrně kratších rozměrů, signovaný Kanabó Masacugu se objevil v aukci Bonhams v New Yorku 22.10.2009 s atribucí původu z mauzolea Tokugawů v Nikkó, pokladnice Tóšógu, odkud byl meč údajně vyvezen na konci  19.stol. v období Meidži. Vzhledem k charakteru objednávek a výroby takto výjimečných zbraní se lze důvodně domnívat, že toto nagamaki je totožného původu.
/poděkování aukčnímu domu DOROTHEUM spol. s r. o., za poskytnutí fotografií/

Obří meč nodači, škola Endžú,15.-16. století

  • nagasa(délka čepele) 96,5 cm
  • sori 0,8 cm
  • motohaba: 3,6 cm
  • sakihaba: 2,2 cm
  • motokasane: 0,9 cm
  • sakikasane: 0,5 cm
  • hamon:suguha, hada:itame, furutogi,iori mune

hon zukuri, koširaecuki, posudek nejprestižnější japonské společnosti pro ochranu japonského meče NBTHK s hodnocením Kičó tóken „drahocenný meč”

koširae: marugata tecu dži sukidaši cuba s motivem draka, hinerimaki cuka,saya přelakovaná lakem uruši obsahujícím bambusové třísky vyleštěné z ploch (togidaši)

Poznámka: škola Endžú byla založena na sklonku období Kamakura (1183 – 1333) a působila v prefektuře Higo na Kjúšú.

Koto mumei Jamaširo – den tači v moderním koshirae

  • pozdní období Kamakura – Nambokučó, 14. století
  • nagasa: 65 cm, sori 2cm

hluboké košizori, hon zukuri, s bóhi s marudome a niponbi, nioideki kogonome a ómokume s excelentním čikei, iorimune, přetvarované nakago s umegane v původní mekugi hicu ana

Poznámka: přestože čepel byla původně širší a je broušením ztenčena, martenzit je po celé délce čepele včetně bóši.